COVID-19 Testi

En yüksek risk altındakileri korumak ve klinik bakımı desteklemek için bazı belirli gruplar için test yapılması önerilir ve yalnızca bu gruplar ücretsiz testler için uygundur.

Yalnızca aşağıdaki durumlarda yanal akış testleri sipariş etmelisiniz:

COVID-19 tedavileri için uygun olabilirsiniz

sağlık veya sosyal bakımda çalışıyorsunuz ve COVID-19 semptomlarınız var

COVID-19’a yakalanırsa ve COVID-19 semptomlarınız varsa daha yüksek risk altında olan birine yakın kişisel bakım sağlayan bir bakıcısınız

doktorunuz veya bir sağlık uzmanı sizden bir test yapmanızı isterse

COVID-19 tedavileri için uygun olabilecek bir gruptaysanız ve semptomlarınız varsa, şu adresteki kılavuzu izlemelisiniz:

COVID-19 Testi

COVID-19 Testi – Tedavileri (COVID-19)

COVID-19 Testi pozitif çıkanlara tavsiyeler

Pozitif bir COVID-19 test sonucunuz varsa, semptomlarınız olmasa bile COVID-19’a sahip olmanız çok olasıdır. Bu, enfeksiyonu geçirebileceğiniz anlamına gelir.

 

Pozitif bir COVID-19 test sonucunuz varsa, aşağıdaki tavsiyelere uymalısınız:

Test gününden veya semptomların başladığı günden itibaren (hangisi daha önceyse) beş gün boyunca evde kalın ve diğer insanlarla temastan kaçının

Çocuklar yetişkinlerden daha az bulaşıcı olduklarından, bu süre çocuklar ve 18 yaşın altındaki gençler için üç güne indirilir.

Bir önlem olarak, COVID-19 açısından daha yüksek risk altında olduğunu bildiğiniz kişilerle, özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerle, artık bulaşıcı olmadığınızdan emin olmak için 10 gün boyunca temastan kaçınmalısınız.

bu 10 günlük süre boyunca sağlık veya sosyal bakım ortamında başkalarını ziyaret etmeyin

özellikle kalabalık iç mekanlarda düzenli olarak ellerinizi yıkamak ve yüz maskesi takmak gibi önlemleri almaya devam edin

COVID-19 bulaşıcı olduğundan, kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce iki güne kadar veya testinizin tarihi ve enfeksiyonun gelişmesi 10 güne kadar sürebileceğinden, evinizdeki herkesin pozitif COVID-19 test sonucunuzu bilmesini sağlayın yakın temaslarda

Bu süre zarfında yakın temasta bulunduğunuz herkese belirti veya semptomların farkında olmasını söyleyin.

Pozitif bir COVID-19 testinin ardından kendi kendine izolasyonu sona erdirmek için test yapılması artık önerilmemektedir.

 

Negatif Test Eden Semptomları Olanlara Tavsiyeler

COVID-19 Testi

COVID-19 veya başka bir solunum yolu virüsü semptomlarınız varsa ancak testiniz negatifse, hastalığınızı başka bir kişiye bulaştırma riskini azaltmak için yine de önlem almalısınız.

 

Çocuklar Ve Gençler

COVID-19 Testi

Bir çocuk veya gencin COVID-19 test sonucu pozitifse, testi yaptırdığı günden veya semptomlarının başladığı günden (hangisi önceyse) itibaren üç gün boyunca evde kalmalı ve diğer insanlarla temastan kaçınmalıdır. yapabilirler.

Üç gün sonra kendilerini iyi hissederlerse ve ateşleri yüksek değilse, enfeksiyonu başkalarına bulaştırma riski daha düşüktür. Bunun nedeni, çocukların ve gençlerin diğer insanlara yetişkinlerden daha kısa süre bulaşıcı olma eğiliminde olmalarıdır.

Olumlu bir sonucu olan çocuklara, enfeksiyon başlangıcından itibaren 10 gün boyunca, özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler olmak üzere, daha yüksek risk altında olduğu bilinen kişilerle görüşmemeleri tavsiye edilir. Çocuklar bu 10 günlük süre boyunca sağlık veya sosyal bakım ortamında başkalarını ziyaret etmemelidir.

Genellikle okula, koleje veya çocuk bakımına giden ve koronavirüs testi pozitif çıkan biriyle yaşayan çocuklar ve gençler normal şekilde devam etmelidir.

 

Yakın Temaslar İçin Tavsiye

COVID-19 Testi pozitif olan biriyle aynı evde yaşayan kişiler, bulaşıcı kişiyle uzun süreli temasta bulunmaları muhtemel olduğundan, en çok enfekte olma riski altındadır.

COVID-19, bir kişi kendini iyi hissetmeye başlamadan veya test tarihine kadar iki güne kadar bulaşıcıdır ve yakın temaslarda enfeksiyonun gelişmesi 10 güne kadar sürebilir.

Bulaşıcı dönemde testi pozitif çıkan biriyle yakın temasta olduğunuzu biliyorsanız, aşı olmasına rağmen COVID-19’a yakalanmaları durumunda daha yüksek ciddi hastalık riski altında olduğunu bildiğiniz kişilerle temastan kaçınmalısınız.

Hastane, bakım evi veya diğer sağlık ve bakım ortamlarında başkalarını ziyaret etmemelisiniz.

Solunum yolu virüslerinin bulaşmasını azaltmak için genel tavsiyelere çok dikkat etmelisiniz.

Coronavirus (COVID-19): Nasıl güvende kalınır ve yayılmayı önlemeye nasıl yardımcı olunur?

COVID-19 dahil olmak üzere solunum yolu hastalığı semptomlarının farkında olun.

Semptomlar geliştirirseniz, semptomları olan kişiler için rehberliği izlemelisiniz.

Halk Sağlığı Kurumu artık yakın temaslıları belirlemek için genel nüfusta temaslı takibi yapmamaktadır.

 

Yanal Akış Testleri Nasıl Alınır

Uygunsanız şunları yapabilirsiniz:

internetten ücretsiz yanal akış testleri sipariş edin

Katılımcı eczanelerden ücretsiz toplayın

Belirtileriniz varsa eczaneden test almamalısınız. Online sipariş vermelisiniz (veya semptomu olmayan birinden yanal akış testlerini sizin adınıza toplamasını isteyin.

 

COVID-19 Ek Tedavileri

COVID-19 Testi

COVID-19 tedavisine uygun olabilecek bir grupta yer alan herkesin, semptomatik hale gelmeniz durumunda evde kalmaları için hızlı lateral akış testleri yaptırmaları şiddetle tavsiye edilir.

Tedaviye uygun olabilecek ve COVID-19 semptomları olan bir gruptaysanız, semptomlarınız hafif olsa bile lateral akım testi ile mümkün olan en kısa sürede test yaptırmalısınız.

Her yanal akış testi sonucu rapor edilmelidir. Bu, özellikle COVID-19 tedavileri için uygun olabilecek bir gruptaysanız ve lateral akış sonucunuz pozitifse önemlidir. COVID-19 tedavisi için değerlendirilmek üzere bu sonucu bildirmeniz gerekir.

Güvende kalın ve solunum yolu enfeksiyonunun yayılmasını önleyin

COVID-19 dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma veya yayılma riskini azaltmaya yardımcı olmak için herkesin atabileceği adımlar vardır. Kendinizi ve evinizi nasıl koruyabileceğinizi düşünün ve daha güvenli seçimler yapın.

Füzyon OSGB İzmir İş sağlığı ve güvenliği konularında birinci sınıf hizmet sunar İletişim için burayı tıklayın.

Youtube kanalımız