Sik Sorulan Sorular

Güvenlik Ve Sağlık Programının Faydaları Nelerdir?

Güvenlik Ve Sağlık Programının Faydaları: Bir Güvenlik ve Sağlık Programı oluşturmak ve sürdürmek, onu kullanan şirkete sayısız şekilde fayda sağlar. Genel olarak, bu programlardan birine sahip olmak aşağıdakilere yardımcı olacaktır:

Başlıklar

Güvenlik Ve Sağlık Programının Faydaları Nelerdir?

Güvenlik

Üretkenliği ve verimliliği artırır

Yaralanma ve hastalıkların oluşmasını önler

Şirkete para kazandıran kazaların azaltılmasına yardımcı olur

Tüm yasa ve düzenlemelere uyum çabaları gelişecek

İşçiler, bireysel sorumluluklarının yanı sıra güvenlikle de meşgul olacak

Dirençli bir Güvenlik ve Sağlık Programının uygulanmasından elde edilebilecek fayda miktarı şaşırtıcı olabilir. Ancak insanlar, böyle bir projeye başlamanın ne kadara mal olacağı konusundaki yanlış kanılardan dolayı genellikle yüz çevirirler. Ancak, kısa vadeli düşünmek yerine, uzun vadede şirketin ne kadar iyi durumda olacağını düşünün. Uzun vadeli faydalar, devam eden bir şirketi başlamamış veya pes etmiş bir şirketten ayıran şeydir.

 Uygulanabilirlik

Bu tür bir programı endüstriyel ortamlarda uygulanabilir ve başarılı kılan üç unsur vardır. Onlar:

Güvenlik

İlgili Yönetim – Yönetim pozisyonlarındakiler, bu tür bir emniyet kültürü değişimine başlama gücüne sahip olanlardır. İkna etme kaynaklarına ve gücüne sahiptirler.

Çalışan Katılımı – Bu kültür değişimine katılmak, onun tutunması ve ekip için çalışmaya devam etmesi için çok önemlidir. Önemli gelişmeler görmek için herkesin başından beri gemide olması gerekir.

Mevcut Tehlikeleri Bulmak İçin Aktif Olarak Çalışmak – Sürekli iyileştirme,   Sağlık Programının uygulanmasının bu yönündeki oyunun adıdır. İş Güvenliği düzenlemelerini ve mutabakat standartlarını takip ederek, Risk Değerlendirmeleri ile daha fazla tehlike bulmak ve İş Tehlikesi Analizi adı verilen bir yöntemi kullanmak sezgisel hale gelir.

Bir   Sağlık Programının bu üç yönü olmadan, şirket bahsedilen faydalardan hiçbirini göremeyebilir. Çalıştıkları yeri herkes için daha güvenli ve sağlıklı bir yer haline getirmenin yollarını bulma konusunda herkesin dahil olması ve ciddi olması önemlidir.

Vardiyalı Çalışmayla İlgili Kaygılar Nelerdir?

Bir tesisin sekiz saatlik tek bir vardiya boyunca tüm işi tamamlayamadığı birçok kez vardır. Bu olduğunda, genellikle günde iki hatta üç vardiya çalışanın sahada olması gerekli hale gelir. Bu kesinlikle tek bir tesisin her gün daha fazla iş yapmasına izin verse de, ele alınması gereken bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Vardiyalı çalışmayla ilgili genellikle gözden kaçan bir sorun, çeşitli güvenlik endişelerini beraberinde getirmesidir.

Vardiyalı çalışmayla ilgili en büyük emniyet endişelerinden biri, çalışanların çoğunun uyku düzeninin bozulacak olmasıdır. Gün boyunca yaptıkları için daha az toplam uyku alabilirler veya daha az kaliteli uyku alabilirler. Hatta bazıları hafta sonları ve hafta boyunca gündüzleri normal uyumaya çalışacak. Uykulu çalışanlar, özellikle ağır makinelerde çalışıyorlarsa çok tehlikeli olabilir.

Diğer bir  endişe ise çalışanların sağlığıdır. Çalışmalar, vardiya dışı programlarda çalışanların daha yüksek metabolik sendrom oranlarına sahip olduğunu ve bunun da yüksek tansiyon, obezite ve diğer birçok sorunla sonuçlanabileceğini bulmuştur. Bu hem çalışan hem de çevresinde çalışanlar için tehlikeli olabilir.

Tabii ki, insanlar gece çalışırken, gündüzleri endişe etmeyebilecekleri, alanın uygun şekilde aydınlatıldığından emin olmak için adımlar atmanız gerekir. Tesis genelinde herkesin ne yaptığını görebilmesini sağlamak için yeterli aydınlatma koymak çok önemlidir.

Çalışma vardiyalarıyla ilişkili başka birçok türde   tehlike   olabilir, bu nedenle potansiyel sorunlardan kaçınmak için bunları yakından incelediğinizden emin olun.

 

Fuzyon OSGB İLETİŞİM

Kent State University

 

 

Bir yanıt yazın