Is Guvenligi Uzmanligi Kariyeri 1

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri /Nasıl Olunur, Maaşları Nedir ?

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri :  sektörde beklentiler.: İş Güvenliği Uzmanı şüphesiz iş yerleri ve çalışanları için son derece önemli bir eleman. Sağlık ve güvenlik olmazsa hiçbir şey olmaz.

Başlıklar

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri

Teknolojinin gelişmesi ve daha insancıl çalışma alanlarının oluşması elbette sevindirici bir şey. Sonuç itibariyle güvenli ve sağlıklı çalışma ortamlarının sağlanmasında önemli bir yer tutan İş güvenliği Uzmanı  çalışanlarının varlığı işyeri sahipleri için çok önemli. Nedenleri oldukça mantıklı; verimli çalışma, kazasız bir çalışma alanı …

Peki, bu alanda çalışmak ve kariyer yapmak isteyenler için sektörde nelerin beklendiğine ve bu kariyerin sizin için uygun olup olmadığına kısaca bir göz atalım.

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri

İş Güvenliği Uzmanı nedir?

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri : İş sağlığı uzmanı, çalışma ortamlarını ve çalışma prosedürlerini analiz eden kişidir. İş yerlerini güvenlik, sağlık ve çevre ile ilgili düzenlemelere uygunluk açısından denetlerler. Ayrıca, çalışanların hastalık veya yaralanmasını ve çevreye verilen zararı önlemek için programlar tasarlarlar. Ofisler, fabrikalar ve madenler gibi çeşitli ortamlarda çalışırlar.

Ne Yaparlar?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları veya iş sağlığı ve güvenliği müfettişleri olarak da bilinen iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işçilere, mülke, çevreye ve genel halka zarar verilmesini önlemeye yardımcı olur. Örneğin, güvenli çalışma alanları tasarlayabilir, makineleri inceleyebilir veya hava kalitesini test edebilirler. Uzmanlar, çalışanları daha güvenli hale getirmenin yanı sıra, devamsızlığı ve ekipman arıza sürelerini azaltarak işçi verimliliğini artırmayı ve sigorta primlerini ve işçi tazminat ödemelerini azaltarak ve devlet cezalarını önleyerek paradan tasarruf etmeyi amaçlıyor. Hükümetler için çalışan uzmanlar güvenlik denetimleri yürütür ve para cezası uygular. Uzmanlar, iş yeri güvenliğini sağlamak için genellikle iş sağlığı ve güvenliği teknisyenleri ile birlikte çalışırlar.

  

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri ve Beklentiler.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının istihdamının, 2018’den 2028’e kadar tüm meslekler için ortalama kadar hızlı bir şekilde yüzde 6 artması bekleniyor.

İşverenlerin hem mevcut hem de yeni düzenlemelere uymasını sağlamak için çeşitli endüstrilerde ve devlet kurumlarında çalışacak uzmanlara ve teknisyenlere ihtiyaç duyulacaktır. Ek olarak, sigorta maliyetleri ve işçi tazminat maliyetleri birçok işveren ve sigorta şirketi için bir endişe haline geldiğinden uzmanlar gerekli olacaktır. Yaşlanan bir nüfus, işgücünde geçmiş nesillere göre daha uzun süre kalıyor ve yaşlı işçiler genellikle daha büyük oranda işçi tazminat taleplerine sahipler.

 

İş Güvenliği Uzmanı   İş Beklentileri

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları veya bilimlerde geçmişe sahip teknisyenler, birden fazla sağlık ve güvenlik alanında deneyim veya sertifika sahibi olan adaylar en iyi beklentilere sahip olacaklardır.

 

 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri :Her zaman başkalarının sağlığı ve esenliği ile ilgilendiniz ve bu tutkuyu bir kariyere dönüştürmeyi umuyorsunuz. Bu yüzden iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak iş arıyorsunuz.

Ancak, işin ne içerdiğinden emin değilsiniz. Sorumluluklarınız neler olacak? Günlük hayatınız nasıl olacak? Ve ne kadar maaş beklemelisiniz?

Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının rolünü öğrenmek, bunun sizin için doğru kariyer olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, çalışanlar için işyeri güvenliğini sağlamak için çalışma ortamları ve prosedürleri hakkında veri analiz eden ve toplayan kişidir. Fabrikalar, ofisler, okullar ve depolar dahil olmak üzere farklı ortamlarda çalışırlar.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ne Yapar?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çeşitli sorumlulukları vardır. Çalışma ortamlarının, prosedürlerin ve ekipmanın Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi ve diğer düzenleyici devlet kurumları kapsamındaki düzenlemelere uygun olup olmadığını değerlendirirler.

Kırık ve hatalı ekipman, dengesiz iskele ve olası kayma ve düşme yükümlülükleri gibi tehlikeleri arayarak iş yerlerini denetlerler. Bir işyerinde bir kaza meydana gelirse, kazanın neden meydana geldiğini belirlemek için bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çağrılabilir. Daha sonra olayla ilgili ayrıntılı bir rapor yazacaklardı.

Ayrıca, güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için çalışanları en iyi uygulamalar konusunda eğiterek önleyici çalışmalar yaparlar.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları İçin Temel Beceriler

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının birçok beceriye sahip olması gerekmektedir. Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından belirtildiği gibi bu niteliklerden bazıları şunları içerir:

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri

Fiziksel dayanıklılık: Seyahat edebilmeli ve ayakları üzerinde zaman geçirebilmelidirler. Uzun süre ayakta durmaları, seyahat etmeleri ve bazen madenler ve tüneller gibi fiziksel olarak zorlu ortamlarda çalışmaları yaygındır.

İletişim: İletişim becerileri, yöneticiler ve çalışanlarla işyeri güvenliği tehlikeleri ve önleme teknikleri hakkında etkili bir şekilde konuşmak için kritik öneme sahiptir.

Teknoloji meraklısı: İş sağlığı ve güvenliği uzmanları teknoloji ile çalıştığı için teknoloji konusunda bilgili olmalı ve işte karmaşık test ekipmanlarını kullanmayı öğrenmeli ve bulgularınızı bir bilgisayar kullanarak belgelemelisiniz.

Ayrıntılara dikkat: İşyerinde sorunları ve olası tehlikeleri araştırmanız gerektiğinden, ayrıntılara iyi bakmak önemlidir. Ayrıntılara dikkat edilmemesi, çalışanların hayatlarını tehlikeye atmak da dahil olmak üzere büyük sorunlara neden olabilir.

Problem çözme: Bu profesyoneller, işyeri güvenliğini düzeltmek ve iyileştirmek için planlar ve prosedürler geliştirdiğinden, problem çözme anahtardır. Çözümler geliştirmek için işyeri süreçleri ve prosedürleri bilgisini uygulamanız gerekecek.

Bir İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanının Hayatında Bir Gün

İşte bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının hayatından bir gün nasıl olabilir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, bir fabrikayı denetlemeyi de içeren programını gözden geçirerek sabah 9’da işe başlar.

Saat 10:00’da fabrikayı ziyaret eder. Müdürü selamlıyor ve teftişine başlıyor. Kontrol listesini çıkarır ve fabrikanın içinden geçerek ekipmanı analiz eder ve çalışanlarla konuşur. Fabrikayı baştan sona gözden geçiriyor, kayma ve düşme tehlikelerini, gevşek nesneleri veya işçilere zarar verebilecek herhangi bir şeyi kontrol ediyor.

Uzman teftişi bitirir, müdüre veda eder ve ofisine döner. Raporunu yazıyor ve ele alınması gereken bazı hatalı ekipman olduğu sonucuna varıyor. Ayrıca ekipmanın sabitlenmesini veya değiştirilmesini sağlamak ve çalışanları kontrolden çıkmadan önce sorunları tespit etme konusunda eğitmek için planlar geliştirir.

 

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri –İSG Uzmanı Nasıl Olunur?

Olası derece ve sertifika gereksinimleri de dahil olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için bazı ortak adımlar hakkında bilgi edinin.

Adım 1: Gerekli alanda lisans derecesi kazanın

Adım 2: İş sağlığı alanında iş deneyimi kazanın

Adım 3: Bir yüksek lisans derecesi düşünün

Adım 4: Sertifikalar kazanın

Adım 5: İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışın

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri 

Adım 1: Gerekli alanda lisans derecesi kazanın

Tipik olarak, iş sağlığı ve güvenliği veya ilgili veya ilgili bir teknik alanda lisans derecesine ihtiyacınız vardır. Kursunuz, güvenlik ve sağlık standartları, endüstriyel hijyen, atık yönetimi, kaza önleme, ergonomi ve iş güvenliği ve tehlikeli maddeler üzerine dersleri içerebilir.

 

Adım 2: İş sağlığı alanında iş deneyimi kazanın

 

Lisans derecenizi aldıktan sonra, iş başında deneyim kazanmayı hedeflemelisiniz. Fabrikalar ofislerden farklı olduğundan ve madenler de okullarla aynı olmadığından, çalışmak istediğiniz bir ortam seçmeniz gerekecek, böylece o alanla ilgili düzenlemeleri öğrenebileceksiniz. Özel ortamınız için iş sağlığı ve güvenliği konusunda tam anlamıyla bilgi sahibi olmak için bir yıla kadar eğitime ihtiyacınız olabilir.

 

Adım 3: Bir yüksek lisans derecesi düşünün

İş sağlığı  alanında yüksek lisans derecesi sizi kariyer başarısı için daha iyi konumlandırabilir. İstatistiklere göre, bazı sağlık ve güvenlik pozisyonları endüstriyel hijyen, sağlık fiziği veya ilgili bir alanda yüksek lisans derecesi gerektirir. İş sağlığı ve güvenliği alanında tam zamanlı, yarı zamanlı ve çevrimiçi programlar vardır, böylece programınıza ve yaşam tarzınıza en uygun şekilde derecenizi tamamlayabilirsiniz. İş sağlığında çevrimiçi MPH programları da mevcuttur.

Adım 4: Sertifikalar kazanın

Bazı roller sertifika gerektirebilir veya teşvik edebilir. Ancak, sertifikalar genellikle isteğe bağlıdır. Sertifikalarınızı sürdürmek muhtemelen sürekli eğitim gerektirecektir.

Adım 5: İş sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olarak Çalışın

Eğitiminizin büyük bir kısmı iş başında eğitimdir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalıştığınızda yönetmeliklerin tüm detaylarını öğreneceksiniz. Kariyerinizde ilerledikçe, işyerindeki sorunları tespit etme, çalışanlarla iletişim kurma ve önleme eğitimi verme konusunda daha iyi olmalısınız.

İş Güvenliği Uzmanlığı Kariyeri ve Maaş Beklentileri

  İş sağlığı ve güvenliği uzmanları için iş görünümü iyi görünüyor. BLS’ye göre, bu profesyonellerin istihdamının 2020’den 2030’a kadar tüm mesleklerdeki ortalama kadar hızlı bir şekilde %7 artması bekleniyor. %7’lik büyüme 8.800 işe eşittir.

BLS’ye göre, Amerika’da iş sağlığı ve güvenliği uzmanları için ortalama maaş 2020’de 76.340 dolardı. İşçilerin en yüksek kazanan %10’u 112.850 dolardan fazla kazandı.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları için Çalışma Ayarları

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ofis ve fabrikalarda çalışmaktadır. Ayrıca tünelleri, madenleri, şantiyeleri, sağlık kurumlarını ve üretim tesislerini de denetleyebilirler.

İş güvenliği ve Sağlığı İyi Bir Kariyer Midir?

İş için gerekli becerilere ve çalışma dünyasını daha iyi bir yer haline getirme arzusuna sahipseniz, iş sağlığı ve güvenliği mükemmel bir kariyerdir. Bu pozisyonla, çalışanları korur ve her gün gelecekleri güvenli bir çalışma ortamına sahip olmalarını sağlarsınız.

Kaynak: Kent University

Fuzyon OSGB size İSG uzmanlığı ve ilgili konularda yardımcı olmaktan memnuniyet duyar bize buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Sonraki Gönderi

Bir yanıt yazın