İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar :İSG veya İş Sağlığı ve Güvenliği, işyeri tehlikelerini önlemeye güçlü bir şekilde odaklanarak, işyerinde sağlık ve güvenliğin tüm yönleriyle ilgilenen çok disiplinli bir uygulamadır.

Bu standartlardan yararlanma, yaptıkları işin doğasına bakılmaksızın her çalışana sağlanması gereken temel bir insan hakkıdır. Yürürlükteki İSG standartları ile çalışanlar, tehlikelerden uzak, güvenli ve emniyetli bir çalışma ortamında sorumluluklarını yerine getirebilirler. En iyi yanı, işi yapmak için yeni birini işe almak zorunda bile olmamanızdır. Mevcut personeliniz için iş sağlığı ve eğitimine yatırım yapabilirsiniz.

Başlıklar

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar  Eğitim

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar

İSG uzmanları, genellikle iş sağlığı ve güvenliği veya mühendislik, biyoloji veya kimya gibi ilgili bir bilimsel veya teknik alanda lisans derecesine ihtiyaç duyar. Bazı pozisyonlar için endüstriyel hijyen, sağlık fiziği veya ilgili bir konuda yüksek lisans derecesi gereklidir. Fen derslerine ek olarak, tipik dersler arasında ergonomi, yazı ve iletişim, iş güvenliği yönetimi ve kaza önleme yer alır.

Lisanslar, Sertifikalar ve Kayıtlar

Sertifikasyon isteğe bağlı olsa da, birçok işveren bunu teşvik eder. Sertifikalandırma, uzmanların çalıştığı alana bağlı olarak çeşitli kuruluşlar aracılığıyla sağlanır. Uzmanların çoğu sertifika sınavına girmeye hak kazanabilmeleri için akredite bir eğitim programından mezun olmaları ve iş deneyimine sahip olmaları gerekir. Sertifikalarını korumak için, uzmanların genellikle periyodik sürekli eğitimi tamamlamaları gerekir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ve teknisyenleri, aşağıdakileri içeren profesyonel sertifikalar kazanabilir:

Sertifikalı Güvenlik Uzmanları Kurulu aşağıdaki sertifikaları sunar:
Sertifikalı Güvenlik Uzmanı (CSP) sertifikası
Yardımcı Güvenlik Uzmanı (ASP)
İş Sağlığı ve Güvenliği Teknisyeni (İSGST)
İnşaat Sağlık ve Güvenlik Teknisyeni (CHST)
Amerikan Endüstriyel Hijyen Kurulu, Sertifikalı Endüstriyel Hijyenist (CIH) olarak bilinen bir sertifika verir.
Eğitim
İş sağlığı ve güvenliği teknisyenleri genellikle iş başında eğitim alırlar. Belirli yasalar ve denetim prosedürleri hakkında bilgi edinirler ve testler yapmayı ve tehlikeleri tanımayı öğrenirler. Eğitimin uzunluğu, çalışanın deneyim düzeyine, eğitim düzeyine ve çalıştığı sektöre göre değişir.

Kişilik ve İlgi Alanları

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar : İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, genellikle Düşünme ve Organize etme ilgi alanlarına ilgi duyarlar. Düşünme ilgi alanı, araştırma, inceleme ve doğal yasaların anlaşılmasını artırmaya odaklanıldığını gösterir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak kariyerle örtüşebilecek bir Düşünme veya Örgütlenme ilginizin olup olmadığından emin değilseniz, ilgi alanlarınızı ölçmek için bir kariyer testi yapabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ayrıca aşağıdaki belirli niteliklere sahip olmalıdır:

Teknolojiyi kullanma becerisi. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ileri teknolojiyi kullanabilmelidir. Genellikle karmaşık test ekipmanlarıyla çalışırlar.

İletişim yetenekleri. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, güvenlik talimatlarını ve endişelerini çalışanlara ve yöneticilere iletebilmelidir. İşyerinde toz veya buhar gibi olası tehlikelerin örneklerini toplamak ve test etmek için teknisyenlerle birlikte çalışabilmeleri gerekir.

Detay odaklı. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ayrıntılara dikkat etmelidir. Belirli güvenlik standartlarını ve hükümet düzenlemelerini tanımaları ve bunlara uymaları gerekir.

Fiziksel dayanıklılık. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları uzun süre ayakta kalabilmeli ve düzenli seyahat edebilmelidir. Bazı uzmanlar, tüneller veya madenler gibi rahatsız edici olabilecek ortamlarda çalışır.

Problem çözme yetenekleri. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları sorunları çözebilmelidir. İşyerinde güvenli olmayan çalışma koşullarına ve çevresel kaygılara çözüm bulabilmeleri gerekir.

Füzyon osgb iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında size 7/24 yardımcı olmaktan memnuniyet duyar. İletişim için tıklayınız.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar ve benzeri yazılar için sayfamızı inceleyiniz.

Kaynak: https://publichealth.tulane.edu/blog/occupational-health-and-safety-specialist/

 

Sonraki Gönderi

Bir yanıt yazın