HACCP

HACCP  Nedir? İş Yerinde Uyanık Kalmanın Yolları.

HACCP , Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktası anlamına gelir. Bu sistem, üretim süreci boyunca gıdada potansiyel olarak mevcut olan güvenlik tehlikeleriyle mücadele etmek için tasarlanmıştır. Gıda üretimi ve işlenmesiyle uğraşan herhangi bir şirket, HACCP sistemini uygulama potansiyeline sahiptir ve bunu yapması büyük ölçüde teşvik edilmektedir. Tüketicileri ve çalışanları gıda sistemimize girme olasılığı olan biyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikelerden korumak için kullanılır.

Başlıklar

HACCP  Nedir?

HACCP

Tüketicilere yerel olarak yetiştirilemeyen veya üretilemeyen işlenmiş veya işlenmiş gıdalar sağlamak için gıda dünyanın her yerinden temin edilmektedir, bu nedenle HACCP sistemi uluslararası alanda tanınmaktadır. HACP çoğunlukla hammadde işleme, tedarik ve taşıma, üretim, dağıtım ve ürünün tüketimine odaklanır. HACP ayrıca tehlike önleyici tedbirler olarak haşere kontrolü, izlenebilirlik ve hijyen eğitimi gibi başka kontrol noktaları gerektirir.

Doğru eğitim ve eylem halindeki kontrol noktaları ile bu tehlikeler en aza indirilir ve hatta tamamen ortadan kaldırılır.

 

HACCP İlkeleri

HACCP

Gıda kalitesinin ve güvenliğinin iyileştirilmesi için bir HACCP sistemine uygulanacak yedi ana ilke vardır.

Bir tehlike analizinin tamamlanması

Kritik kontrol noktalarının tanımlanması

Kritik limitlerin oluşturulması

Kritik kontrol noktalarının izlenmesi

Düzeltici eylemin oluşturulması

Doğrulama

Kayıt tutma

Ayrıca, HACCP’ye dayalı sertifikasyon seçenekleri sunan bir dizi Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi vardır. Bunlar, Güvenli Kaliteli Gıda (SFQ), Gıda Güvenliği Yönetim Sertifika Programı (FSSC), İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) ve daha fazlasını içerir. Bu programlar/sertifika programları Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) kapsamındadır. Bunları dikkate almak, işverene küresel pazarda, korunması gereken yeni patojenlerde, artan gıda kaynaklı patojen vakalarında ve markalarının korunmasında liderlik sağlar.

Genel olarak, bir HACP sisteminin uygulanması, bir gıda üreticisinin tehlike sorununun tek çözümü değildir, yukarıda sıralananlar gibi, çalışanlar için çok yönlü ve güvenli bir iş yeri yaratmak ve aynı zamanda garanti sağlamak için uygulanabilecek başka planlar da vardır. tüketicilerin güvenliği.

 

İş Yerinde Uyanık Kalmanın Yolları Nelerdir?

HACCP

Mükemmel bir dünyada, herkes geceleri tam sekiz saat uyur ve kendini uyanık ve iş günü boyunca gitmeye hazır hissederdi. Ancak gerçekte, hemen hemen herkes iş yerinde tükenmişlik hissini yaşamıştır. Bu sadece üretkenlik için kötü değil, aynı zamanda birçok iş kolunda son derece tehlikeli olabilir. İş yerinde uyanık kalmanın etkili yollarını bulmak çok önemlidir. Çoğu şeyde olduğu gibi, her seçeneğin dikkate alınması gereken farklı avantajları ve dezavantajları olacaktır.

 

Uyanık Kalmak İçin İpuçları

İş Yerinde Uyanık Kalmak İçin Kanıtlanmış Seçenekler İşteyseniz ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, insanların işyerinde canlanmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış aşağıdaki seçeneklerden birini veya birkaçını deneyin:

Biraz Meyve Yiyin – Meyve, doğal şekerlerle dolu olduğu için size biraz hızlı enerji vermenize yardımcı olacaktır. Bir çikolatadan çok daha sağlıklıdır ve kazaya yol açmaz. Her 20-30 dakikada bir bir parça meyve atıştırmak çok etkili olabilir.

Su İç – Birçok insan susuz kaldıkları için kendilerini yorgun hissederler. Su içmek gerçekten çabuk uyanmanıza yardımcı olabilir. Mümkünse, daha da etkili olması için soğuk su için.

Klimayı Açın – Soğuk hava, vücudunuzu sıcak kalmak için ısı üretmeye itmeye yardımcı olur, bu da kendinizi yorgun hissetmenize engel olur.

Kafein – Kahve, çay ve hatta bir diyet gazlı içecek, kafein nedeniyle size güzel bir enerji patlaması verebilir. Sağlıkla ilgili bazı endişeler var (özellikle sodayla ilgili), ancak gerçekten uyanmanız gerektiğinde bundan daha etkili çok az şey var.

Egzersiz – İş yerinde kendinizi yorgun hissediyorsanız, bir mola için uzaklaşın ve bir veya iki kez merdivenlerden inip çıkın. Bu sizi hızlı bir şekilde uyandıracak ve uzun bir süre uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

Müzik – Uyanık kalmak için en sevdiğiniz müziği dinleyin. Bazı veriler, caz müziğinin sizi uyandırmada özellikle etkili olduğunu, çünkü müziğin her yerde hareket ettiğini ve ritmik bir vuruş izlemediğini gösteriyor.

Şekerleme Yapın – 30 dakikalık öğle yemeği molası vermek ve uyumak çok etkili olabilir. Kısa “güç şekerlemeleri”, günün geri kalanını atlatmanız için ihtiyacınız olan enerjiyi vermenize gerçekten yardımcı olabilir.

Elbette, işte yorgun hissetmemenin en iyi yolu, geceleri yeterince uyuduğunuzdan emin olmaktır. Mümkün olduğunda, iyi bir uyku programına bağlı kalın, sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olacak bir yatak alın ve iyi bir gece uykusu çekmek için gerekli diğer adımları atın.

Kent University  OCCUPATIONAL HEALTH SAFETY

 

 

Bir yanıt yazın